
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3.1 mm |
| Width | 1.7 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 1.3 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Type | Hall Effect Switch, Omnipolar Switch |
| Current Rating | 8 µA |
| Output Current | 1 mA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Type | Open Drain |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Max Output Current | 110 µA |
| Max Supply Current | 16 µA |
| Nominal Supply Current | 24 µA |
| Sensing Method | Hall Effect |
| Test Condition | 25 °C |
| Sensing Range | ±6 mT Trip, ±1 mT Release |
Stock: 5136
Distributors
pcbx
Unit Price$0.42576
Ext.Price$0.42576
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.42576 | $0.42576 |
| 10 | $0.33940 | $3.39400 |
| 25 | $0.31880 | $7.97000 |
| 50 | $0.29945 | $14.97250 |
| 100 | $0.28127 | $28.12700 |
| 300 | $0.27303 | $81.90900 |
| 500 | $0.26503 | $132.51500 |
| 1000 | $0.25135 | $251.35000 |
| 3000 | $0.22228 | $666.84000 |
